Catholic Church Kilsyth


Archbishop James August Smith

 

Archbishop James August Smith
Born in Edinburgh on 18th October 1841, he was ordained a priest on 31st March 1866. He was appointed the Bishop of Dunkeld by the Holy See on 14 August 1890, and consecrated to the Episcopate on 28 October 1890. The principal consecrator was Archbishop William Smith, and the principal co-consecrators were Bishop John McLachlan and Bishop (later Archbishop) Angus MacDonald. He was translated to the Archdiocese of St. Andrews and Edinburgh as archbishop on 30th August 1900. He died in office on 25 November 1928, aged 87

 



 
God BlessYou!