Catholic Church Kilsyth


Archbishop Andrew Joseph Thomas McDonald

Archbishop Andrew Joseph Thomas McDonald

Born in Fort William on 12th February 1871, he was ordained a priest of Order of Saint Benedict on 9th August 1896. He was appointed the Archbishop of St. Andrews and Edinburgh on 19th July 1929 and consecrated to the Episcopate on 24 September 1929. He died in office on the 22nd May 1950 aged 79.
Coat of Arms of Andrew Joseph Thomas McDonald Archbishop of St Andrews and Edinburgh by kind permission of Eborarmorist

 



 
God BlessYou!